M. Nezih Demirkent Kimdir?

25 Eylül 1930'da İstanbul'da doğdu. Haydarpaşa Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren M. Nezih Demirkent iyi derecede Fransızca biliyordu. 21 Mayıs 1957'de Prof. Dr. Işın Demirkent ile evlendi.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenci derneklerinin yönetim kurullarında görev aldı. Gazetecilik mesleğine 1950 yılında Son Saat Gazetesi'nde stajyer spor muhabiri olarak başladı. 1952 yılında başladığı Yeni Sabah Gazetesi'nde sırasıyla spor yazarlığı, spor sayfası yönetmenliği, yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1964 yılında, Türkiye'nin ilk ofset basım günlük yayın organı Yeni Gazete'nin yayın yönetmenliğini yürüttü. 1969'da Hürriyet Gazetesi'nde yönetici oldu, 1970-1981 yıllarında aynı gazetenin genel yayın yönetmenliği ve genel müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1981 yılında Dünya Gazetesi'nin sahipliğini üstlendi, ölümüne kadar bu gazetenin başyazarlığını da sürdürdü.

Yaşamı boyunca spora çok önem veren M. Nezih Demirkent, Haydarpaşa Lisesi'nde basketbol, voleybol ve hentbol takımlarında; Moda Spor Kulübü'nün basketbol ve voleybol takımlarında oynadı. Moda Spor Kulübü'nde voleybol antrenörlüğü, 1956 yılında Güreş Federasyonu üyeliği yaptı. Moda Spor Kulübü'nün unutulmaz yöneticilerinden olan M. Nezih Demirkent, vefatından önce Moda Spor Kulübü Denetim Kurulu Başkanı idi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu ve ölümüne kadar bu görevi yürüttü. 1975 yılında faaliyete başlayan Türk Kalp Vakfı'nın kurucu üyelerinden olan M. Nezih Demirkent, 1991 yılında faaliyete geçen Haydarpaşa Eğitim Vakfı'nın da 5,5 sene yönetim kurulu başkanlığını üstlendi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği kurucuları arasında yer alan M. Nezih Demirkent, 1982 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına geldi ve 10 yıl başkanlık yaptı. Bu arada Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası'nda da bir dönem başkanlık görevini üstlendi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı sırasında Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı'nı yönetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayın organı “Bizim Gazete”nin aylık olarak yayınını başlattı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi projelerini gerçekleştirdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde kurulan Basın Senatosu Başkanlığı görevini de üstlendi. İstanbul Sanayi Odası Meclis üyeliği yapan M. Nezih Demirkent, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı aldı.

Basın yarışmalarında, güncel yazı ve araştırma dallarında sayısız başarı ödüllerine layık görüldü. 11 Şubat 2001 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Eserleri

- Sayfa Sayfa Gazetecilik
- Medya-Medya
- Salı Yazıları (Medya-Medya 2)
- Son Salı Yazıları (Medya-Medya3)